سفید کردن دندانها

سفید کردن دندانها

سفید کردن دندانها یا بلیچینگ یکی از راه هایی است که در آن رنگ بد دندان ها و رنگدانه هایی که با گذشت زمان موجب تغییر رنگ دندانها شده و حتی بعضی بد رنگی های ژنتیکی را رفع کرده است ودندانهای زیبا و سفید برای شما به وجود می آورد.

لازم به یادآوری است که یکی دیگر از روش های سفید کردن دندانها ، لمینت دندان میباشد.

سفید کردن دندانها

 

 سفید کردن دندانها و قیمت بلیچینگ دندان:

ماده اصلی سفیدکردن دندانها پر اکسید هیدروژن میباشد که موجب اکسید شدن رنگدانه های رسوب کرده بین هرم های مینایی شده و آنها را از بین می برد.

کم کم این ماده به قسمت های زیرین مینا در عاج نفوذ می کند، سفید کردن دندانها در خانه و رنگ آن را روشن تر کرده و موجب سفید کردن دندان خواهد شد . به صورت کلی دو روش برای سفید کردن دندانها با بلیچینگ وجود دارد که از نظر مراحل و هزینه ی بلیچینگ دندان متفاوت میباشند.

سفید کردن دندانها در خانه :(home bleaching):

در این در جلسه اول دندانپزشک از دندان های شما قالب میگیرد و در جلسه بعد یک جفت تری شفاف به شما تحویل داده می شود که به اندازه میزان موادی که مورد نیاز است روی دندانهای شما بماند تا سفید شود بین دندانها و تری فضا تعبیه شده است.

در این جلسه ماده مورد نیاز جهت بلیچینگ در خانه به شما داده می شود.

 

سفید کردن دندانها در خانه :(home bleaching):

 

روش سفید کردن دندانها در مطب (office bleaching):

در این روش نیز با استفاده از مواد مخصوص از لثه ها محافظت می شود،سپس مواد سفید کننده با غلظت بالا بر روی دندانها گذاشته می شود.

ماده موثره بعضی از این مواد به شکل شیمیایی فعال می شود، بعضی با نور و برخی با گرما و فرق چندانی بین آنها وجود نمیباشد و هزینه بلیچینگ به این روش با روش بلیچینگ در منزل مقداری فرق دارد.

کدام روش سفید کردن دندانها بهتر است ؟

چقدر بلیچینگ دندان موثر می باشد؟ اساتید علم زیبایی بر این باورند که بهترین نتایج زمانی حاصل می شود که هر دو این روشها با هم انجام شوند.

یعنی ابتدا office bleaching و سپس home bleaching انجام گیرد، تبعا نتیجه گیری در زمان کمتر در بلیچینگ داخل مطب اتفاق می افتد ولی نتایج ماندگارتر در نوع بلیچینگ در خانه به دست می آید.

سفید کردن دندانها با استفاده از بلیچینگ ، دندانها چقدر سفیدتر می شوند ؟

این سوالی است که کسی نمیتواند به آن پاسخ دهد . ممکن است از یک درجه تا چندین درجه بسته به جنس دندانها و نوع رنگدانه های رسوب کرده بین دندانها متغیر باشد.

بعد از بلیچینگ، دندانها تا چه مدت سفید باقی میمانند؟

این موضوع هم به بهداشت دهان فرد و هم رژیم غذایی او بستگی دارد. استفاده کمتر از نوشیدنی ها و غذاهای رنگدانه دار کمک می کند دندانها بدر زمان طولانی تری سفید باقی بمانند. ضمنا بلیچینگ درمانی است که باید هر چند وقت یکبار تکرار شود تا رنگ دندانها به صورت دایمی سفید بمانند.

 

سفید کردن دندانها  و علت تغییر رنگ آن ها :

دندانها از دو قسمت عاج و مینا تشکیل شده اند. مینای دندان روی عاج را میپوشاند و موجب شفافیت و سفیدی دندان می شود .

ضخامت مینا ی دندان در بعضی افراد بیشتر است که منجر به داشتن دندانهایی با شفافیت بیشتر خواهد شد. اما به هر حال به مرور زمان بر اثر سایش مینا شکست نور کمتر شده و رنگ عاج مشخص تر خواهد شد.

سفیدی دندانها و علت تغییر رنگ آن ها :

 

 

ضمنا برخی از رنگدانه ها نیز به داخل خلل و فرج مینا نفوذ کرده و با کریستال های مینایی باند می شود که تغییر رنگ واضحتری را موجب می شود. گاهی اوقات رنگدانه ها فقط روی سطح مینا رسوب می کند و باعث ایجاد لکه های قهوه ای و سیاه روی سطح دندانها می شود.

چگونه دندان هایی سفید داشته باشیم؟

مهمترین علل تغییر رنگ دندانها:

افزایش سن

سیگار کشیدن

عدم رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان

استفاده از نوشیدنی های رنگی مثل چای ، قهوه و …

پرهیز از هر یک از موارد بالا و استفاده ی به جای و مناسب از نوشیدنی های رنگی مانند چای ، قهوه می تواند در سفید ماندن دندان ها تاثیرگذار باشند.

آماده سازی دهان برای سفید کردن دندانها ( بلیچینگ )

پیش از اقدام به بلیچینگ یا سفید کردن دندانها باید اقدام به ترمیم دندان های پوسیده کرد. باید بدانیم که بلیچینگ بر روی پر کردگی ها ، روکش ها، لمینت ها و قسمت های زرد ریشه ناشی از تحلیل لثه تاثیری ندارد.

قبل از اقدام به سفید کردن دندانها  ، انجام فعالیت های جرم گیری(در صورت وجود جرم ) و برساژ به نتیجه گیری بهتر منجر میشود.

عوارض سفید کردن دندانها  یا  بلیچینگ دندان چیست؟

اصولا بلیچینگ اگر تحت نظارت دندانپزشک انجام شود عوارض خاصی را به دنبال ندارد ،فقط ممکن است دندانها تا مدتی حساسیت پیدا کنند که این مورد نیز معمولا با خمیردندان های ضد حساسیت قابل درمان میباشد.

خمیردندان و پودر سفید کننده دندانها :

معمولا این مواد دارای درصد بالای ساینده ها میباشند که باعث برداشته شدن لایه ای از روی مینای دندان شما میباشد و استفاده از آنها به ویژه به شکل مکرر به هیچ عنوان توصیه نمی گردد.

لاک سفید کردن دندانها :

لاک سفید کننده دندان و دیگر سفیدکننده ها که در داروخانه ها ارائه میشوند، درصد بسیار پایین تری از پراکسید هیدروژن را دارا میباشد .بنابراین،سفید کردن دندانها به صورت تاخیری انجام می گیرد.

ضمنا این مواد چون بدون هیچ محافظی در دهان شما رها می شوند و کنترلی روی آنها انجام نمیگیرد بنابراین با بزاق شسته شده و بلعیده می شوند که این مورد نیز می تواند به بدن صدمات جدی وارد کند.

ضمنا این مواد غالبا حاوی ساخارین هستند که هر چند برای دندانها مضر نیست، اما خاصیت سرطان زا دارد و استفاده از آن در آمریکا ممنوع می باشد.

 

لاک سفید کننده دندان:

بلیچینگ در خانه ،ژل سفید کننده دندان:

بسیاری از افرادی که برای انجام بلیچینگ دندانهای خود به دندانپزشکی مراجعه می کنند، روش بلیچینگ در منزل ( home bleaching ) را انتخاب می کنند، ولی پس از مدتی بسیاری از توصیه ها و گوشزدهایی که دندانپزشک به آنها کرده است را نادیده میگیرند.

ضمناً در روش بلیچینگ در خانه ، دندانپزشک از دندانهای شما قالب گیری کرده و یک جفت تری متناسب باسایز دندانهای شما و مخصوص برای شما ( custom trays)می سازد و سپس ژل های سفید کننده دندان را همراه با این تری ها به شما تحویل خواهد داد.

https://beautyhealthplanet.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *