مزون عروس

مزون عروس

مزون عروس جایی است که زیبایی آن از اهمیت زیادی برخوردار است و باید طراحی داخلی آن طوری باشد که بتواند چند عرصه را به صورت تلفیقی داشته باشد. انتخاب مزون بسیار مهم می باشد و اگر به اندازه لباس عروس مهم نباشد کم اهمیت تر از آن نیست چرا که زیبایی مزون نشان دهنده به روز بودن طرح و زیبایی دوخت است. مزون در لغت به معنی خانه می باشد که ریشه فرانسوی دارد. مزون در فارسی تداعی کننده خیاطی زنانه یا کارگاه خیاطی است.

مزون عروس

نکات مربوط به مزون عروس

برای راه اندازی مزون فضایی در حدود ۸۰ تا ۱۲۰ متر مورد نیاز است. فضای مزون عروس باید خیلی روشن و ساده باشد و بتواند مدل های موجود در مزون را به بهترن شکل به مشتریان نشان دهد. همچنین این امکان وجود دارد که فضای مناسب مزون بر تعداد مشتریان مزون اثر مستقیم داشته باشد. چون مشتریان مزون عروس خاص هستند بنابراین مزون علاوه بر اینکه باید استاندارد های عمومی را داشته باشد باید دارای چیدمان و طراحی داخلی منظم و زیبایی هم باشد. مزون عروس باید دارای یک اتاق پرو عمومی و یک اتاق پرو نهایی باشد تا همراهان عروس بتوانند در آنجا حضور داشته باشند و در مورد لباس عروس نظر بدهند. این موضوع یکی از عواملی است که سبب می شود مرون به فضای زیادی نیاز داشته باشد.

مزون داری جز شغل هایی است که جاذبه زیادی دارد و دارای جایگاه ویژه ای است اما در عین حال شغل پردغدغه ای هم می باشد. با اینکه مراسم عروسی برای خانواده ها هزینه های زیادی را به همراه می آورد، اما از سویی دیگر به برخی کسب و کارها مثل مزون داران لباس عروس کمک می کند تا شغل هایی با سود بالا را ایجاد کنند.

مجوز راه اندازی مزون عروس

 مزون هم مثل هر کسب و کار دیگری برای راه اندازی نیاز به مجوزهایی دارد اما در مقایسه با کسب و کارها مدارک کمتری نیاز دارد و گرفتن مجوز برای آن راحتتر می باشد و از این نظر قابل مقایسه با سایر کسب و کار ها نیست. برای اخذ مجوز برای مزون عروس تنها چند شرط مورد نیاز می باشد. برای دریافت مجوز باید به اتحادیه پوشاک مراجعه شود و مدارک تحویل آنحا داده شود. برخی از این مدارک مورد نیاز در زیر آمده است و با نگاهی به مدارک زیر می توان متوجه شد که مراحل دریافت مجوز برای مزون عروس نسبت به سایر مشاغل آسانتر می باشد.

مدارک مورد نیاز برای تاسیس مزون عبارتند از:

۱- اصل هرگونه قرارداد عادی یا رسمی به نام متقاضی

۲- فتوکپی سند ملک یا سند اجاره رسمی قبلی ( در صورت مالک بودن متقاضی ، ارائه اصل و کپی (سند مالکیت و بنچاق ) نیز الزامی است).

۳- اصل شناسنامه

۴- اصل کارت پایان خدمت ( متولدین ۱۳۴۴ به بالا )

۵- عکس ۴*۳ جدید ۳ قطعه ( پشت نویسی شده )

۶- اصل کارت ملی

۷- تاییدیه کد پستی واحد صنفی با نشانی صحیح از ادره پست منطقه

تجهیزات و عوامل مورد نیاز جهت راه اندازی مزون عروس

جهت راه اندازی مزون به تجهیزات مورد نیاز این کار نیاز است که به برخی از این تجهیزات اشاره می کنیم:

 خیاط، خرجکارچی، کمک خیاط، برشکار، اتوکش و فردی که وظیفه مدیریت را داشته باشد.

مهمترین تجهیزات مورد نیاز در یک مزون به شرح زیر می باشد:

چرخ خیاطی، چرخ زیگزال، چرخ گلدوزی، قیچی برقی، وسایل کامل لحیم کاری، اتوی بخار، اتوی پرسی، انواع نخ ها، میزهای خیاطی به تعداد افراد شاغل در مزون، پارچه، چسب و…

چرخ های مورد نیاز در مزون به شرح زیر می باشد:

چرخ خیاطی

چرخ زیگزال

چرخ گلدوزی

اتوی پرسی

اتوی بخار

وسایل کامل لحیم کاری

قیچی برقی

میز خیاطی

با یک حساب و کتاب ساده می توان فهمید که راه اندازی مزون لباس عروس هزینه ای در حدود ۱۰۰ میلیون تومان برای خرید وسایل اولیه نیاز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *